مقاله ها

انتخاب لامپ جایگزین بر اساس لومن (شاخص میزان روشنایی تایید شده)

زمانی که تنها گزینه موجود در بازار ، لامپ های رشته ای بودند ؛ توان لامپ که بر حسب وات سنجیده می شود به عنوان معیاری برای تعیین شدت نور یا روشنایی لامپ به شمار می رفت. در حالی که جادوی لامپ های LED  و لامپ های کم مصرف این است که با مصرف مقدار بسیار کمتر انرژی همان میزان روشنایی را به وجود می آورند. این بدان معنی است که هنگام انتخاب لامپ های کم مصرف جدید ، برای تخمین و تعیین مقدار نور لامپ دیگر نمی توان به مقدار وات مصرفی لامپ اکتفا نمود. برای روشن کردن منزل به میزان دلخواه ، به جای فکر کردن به وات مصرفی لامپ ، به لومن لامپ توجه کنید.

انتخاب لامپ بر اساس لومن (شاخص میزان روشنایی تایید شده)

 

لومن معرف میزان روشنایی تابیده شده از یک منبع نور است. هرچه عدد لومن لامپ بالاتر باشد ، اتاق روشن تری خواهید داشت. متاسفانه روش تبدیل مستقیم وات مصرفی به لومن وجود ندارد. اعداد معادل وات مصرفی معمولا به صورت تقریبی بوده و کارخانه های مختلف اعداد متفاوتی ارائه می دهند. بنا بر این اگر یک لامپ رشته ای ۶۰ وات دارید و قصد جایگزین کردن آن را دارید ، احتمال دارد که با انتخاب یک لامپ LED  با نور معادل ۶۰ وات به نور مشابه دست پیدا نکنید. برای انتخاب بهترین جایگزین برای لامپ های رشته ای قدیمی ، لومن لامپ قدیمی را با لومن لامپ جدید مقایسه کنید.

جدول زیر مقدار میانگین لومن مربوط به لامپ های رشته ای معمول است را نشان می دهد

برای جایگزین کردن پروژکتورها ، وات مصرفی آن را در ۱۰ ضرب کنید تا مقدار لومن مورد نیاز را به دست آورید.

.

 

به خاطر داشته باشید که دمای رنگ نور ممکن است بر میزان روشنایی لامپ های مختلف و جلوه نور آنها تأثیر بگذارد حتی اگر مقدار لومن یکسانی داشته باشند. از آنجا که اغلب مردم به نور زرد کمرنگ لامپ های رشته ای عادت کرده اند ، لامپ هایی که نور شبیه به نور روز (دمای رنگ بالاتر از ۳۰۰۰ کلوین) تولید می کنند چون رنگ زرد کمتری دارند ممکن است نورانی تر به نظر برسند.

هر گونه پرسش در مورد انتخاب لامپ جایگزین بر اساس لومن را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

منبع:

https://blog.1000bulbs.com/home/watts-lumens-led-bulbs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *