مقاله ها

نحوه انتخاب کلاهک آباژور

انتخاب کلاهک آباژور

نحوه انتخاب کلاهک یا شید آباژور سخت نیست. فقط نیاز به کمی آگاهی دارد که ما آن را در اختیار شما قرار می دهیم. اندازه ارتفاع، عرض، شکل … و هر چیز دیگری که برای انتخاب کلاهک آباژور نیاز باشد در این مطلب در اختیار شما قرار داده می شود.

انتخاب آباژور مناسب اهمیت زیادی دارد. ممکن است با یک انتخاب اشتباه نحوه چیدمان وسایل منزل شما به هم بخورد و حتی فراتر از آن، نوری خیره کننده و نا مناسب تولید شود که احساس آرامش را از شما بگیرد.

آباژور هم همچون چراغ مطالعه این قابلیت را دارد که نور مناسب برای مطالعه یا نیاز شما در مکانی خاص فراهم کند. راهنمایی های زیر به شما کمک می کند که آباژورهایی را انتخاب کنید که برای منزل و نیاز شما مناسب باشد.

نحوه انتخاب کلاهک آباژور

ارتفاع

به عنوان یک قاعده کلی، یک شید را انتخاب کنید که دو سوم ارتفاع پایه است. این اندازه این اطمینان را به شما می دهد که لامپ دیده نمی شود و کاملا هم خوانی دارد.

همچنین کاملا مطمئن می شوید که هیچ کدام از اجزا مانند لامپ، قاب لامپ، سیم و … در معرض آلودگی هوا و گرد و غبار قرار نمی گیرند.

شکل کلاهک

به صورت کلی انتخاب آباژور بر اساس شکل آن به نحوه چیدمان وسایل منزل و مکان قرارگیری آباژور بستگی دارد. این شما هستید که تصمیم می گیرد پایه گرد باشد یا شید آن. به این نکته توجه داشته باشید که هماهنگی پایه و کلاهک (شید) اهمیت زیادی دارد.

اگر آباژور را روی میز گرد قرار می دهید پس پایه و کلاهک را هم گرد انتخاب کنید. البته استثنائاتی وجود دارد که مثلا یک آباژور مربع را روی میز گرد قرار داد. اما مهم است که حتما بین مکان قرارگیری آباژور و پایه و کلاهک هماهنگی وجود داشته باشد.

عرض کلاهک یا شید

وسیع ترین قسمت کلاهک باید حداقل نیم اینچ بزرگ تر از هر وسیله جانبی باشد. معمولا کلاهک آباژور را نسبت به پایه آن، حداقل ۲ تا ۳ سانتیمتر بزرگتر در نظر می گیرند. به این ترتیب هارمونی بیشتری به وجود می آید. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید قطر کلاهک از عرض میز بزرگتر باشد.

جنس و شفافیت کلاهک

شفافیت کلاهک بستگی به کاربرد ان دارد. اگر از آباژور برای نورپردازی و تولید نور استفاده می شود باید از کلاهک شفاف استفاده کرد. در این صورت کلاهک شیشه ای و کریستال بهترین گزینه می باشد.

کاربرد دیگر آباژور برای دیزاین منزل است. در این صورت جنس و نوع بافت کلاهک را مطابق با دکوراسیون منزل انتخاب کنید.

سبک کلاهک آباژور

در انتخاب کلاهک آباژور بر اساس سبک باید به سنتی یا مدرن بودن توجه کرد. با توجه به سبک پارچه کلاهک معمولا به دو صورت چین دار و صاف، طراحی می شود. پارچه های چین دار برای دکوراسیون سنتی و کلاسیک و پارچه های صاف برای طراحی مدرن و امروزی مناسب می باشد.

houzz

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *