مقاله ها

انواع لامپ های LED

انواع لامپ های LED

لامپ های LED دارای انواع مختلف و عملکردهای متفاوتی هستند. در این مقاله به معرفی انواع لامپ های LED خواهیم پرداخت؛ لطفا با آماتیس همراه باشید.

انواع لامپ های LED

LED های مینیاتوری

LED های مینیاتوری از رایج ترین چراغ های LED هستند و در دستگاههایی که به صورت  surface-mount یا through-hole طراحی شده اند دیده می شود . لامپ های مینیاتوری LED عمدتا به عنوان چراغ نشانگر در دستگاه هایی مانند تلفن های همراه یا ماشین حساب ها استفاده می شود. این لامپها امکان استفاده از LED را بدون کاورهای مکعب یا گنبدی شکل و بدون بسته بندی خاص را فراهم می آورد . لامپ ها با تراشه های نیمه هادی ساده متصل به سیم ها هدایت می شوند. لامپهای مینیاتوری LED به یکی از سه دسته زیر تقسیم می شوند: جریان کم، خروجی استاندارد و خروجی فوق العاده بالا.

LED با قدرت بالا

LED با قدرت بالا (HPLED) یک منبع نور بسیار قوی تر را نسبت به سایر LED ها تولید می کند. خطر HPLED بسیار بالاتر است سایر مدل ها است . بنابراین باید بر روی مواد جاذب گرما نصب شود، که اجازه می دهد لامپ از طریق انتقال حرارت خنک شود. گرما بیش از حد می تواند HPLED را به سرعت از بین ببرد.

HPLED ها معمولا جایگزین لامپ های فلورسنت و لامپ های رشته ای می شوند، زیرا ثابت شده که بسیار موثرتر هستند . هزینه اولیه آنها نسبتا بالا است، اما به دلیل طول عمر طولانی، به طور معمول در هزینه های طولانی مدت صرفه جویی می کنند.

بسیاری از HPLED ها به عنوان چراغ های حالت جامد شناخته می شوند. از لحاط فیزیکی  این لامپ ها از یک جرم کوچک و جامد تولید می شوند و از لامپ های حساس تر و شکننده و یا لوله های فلورسنت مقاوم تر هستند .

لامپهای LED  Super Flux

LED های Super Flux اغلب در پانل های بزرگ مانند تبلیغات بیلبورد استفاده می شوند. این نوع LED ها برای حداکثر انتشار نور طراحی شده اند و شامل دو قطب مثبت و دو قطب منفی می باشند.

فلاش LED ها

فلاش LED ها لامپ های مستقل هستند که به عنوان نشانگر عمل می کنند. برای ایجاد فلاش LED یا لامپ چشمک زدن، یک ویبراتور  به مدار متصل شده است که وقفه آن را کنترل می کند.

LED های دو رنگ

LED های دو رنگ متشکل از دو موج نوری که در یک محفظه متصل به یک هادی قرار می گیرند، اجازه می دهد که لامپ دو رنگ مختلف را ساتع کند. عبور جریان تعیین کننده تنوع رنگ تولید شد است . این LED ها همچنین می توانند یک نور سوم نیز تولید کنند .

 

LED های سه رنگ و RGB

LED های سه رنگ، دو نوع نوردهی را در یک محفظه ترکیب می کنند. در مقایسه با LED های دو رنگ، رنگ های سه رنگ به دو هادی متصل می شوند. این باعث می شود که دو LED به طور همزمان روشن و کنترل شوند. سومین هادی یک پایه مشترک  است.

LED های RGB، دیود های قرمز، سبز و آبی هستند که معمولا در تلویزیون های LED و نورافکن ها  یافت می شوند. LED ها از یک اتصال چهار سیم روی یک هادی معمولی پخش می شوند.

 

منبع (با تلخیص  و تصرف):

https://www.hunker.com/13412865/types-of-led-lights

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *