Silverlight | سیلورلایت

پروژه های نورپردازی می تواند گاهی گیج کننده باشد، به ویژه هنگامی که به مواردی که برای استفاده در خارج از منزل مربوط می شود و اینکه در این حالت چه نوع نورپردازی ایمن است و چه نوعی ایمن نیست. به عنوان مثال یک اشتباه رایج این است که اگر یک لامپ خاص جهت نورپردازی برای مکان های مرطوب و شرجی مناسب تعیین شده است، می توان آن را برای نورپردازی در زیر آب (Underwater Lighting) مثل نورپردازی استخر هم استفاده کرد. در حالی که نورپردازی استخر و زیر آب با نورپردازی محیط های مرطوب فرق دارد و دو مقوله کاملا متفاوت با یکدیگر هستند. در این مقاله، ما نگاهی خواهیم داشت بر چراغ ها یا وسایل نورپردازی که می توان در زیر آب از آنها استفاده کرد. لطفا با ما همراه باشید.

تفاوت نورپردازی در زیر آب (Underwater Lighting) مثل نورپردازی مناسب استخر با نورپردازی مناسب محیط های شرجی و مرطوب

 

مناسب بودن یک لامپ برای محیط های مرطوب به این معنی نیست که در منطقه ای که آب با آن برخورد می کند قابل استفاده است. این نوع لامپ ها می توانند در گاراژ ها، انبارها، حیاط ها و دیگر مکان ها استفاده شوند. اما به اهیچ وجه برای استفاده در آب (مثلا نورپردازی آب استخر) مناسب نیستند. برای این منظور، شما باید محصولاتی را که دارای امتیاز خاص IP باشند، دنبال کنید.

قبلا در مقاله ای اطلاعات لازم را در خصوص معرفی و کاربرد امتیاز IP تقدیم حضورتان کردیم. اینجا هم به صورت مختصر عرض می کنیم که رتبه بندی IP از دو عدد تشکیل شده است، و به شما می گوید که یک لامپ چه میزان محافظت در برابر مواد جامد و ورود آب دارد. شماره اول اشیایی مثل انگشتان و گرد و غبار را پوشش می دهد، در حالی که شماره دوم، آب را پوشش می دهد. برای نورپردازی در مصارفی مثل آب استخر یا مشابه آن، سه رتبه بندی وجود دارد که باید دنبال کنید:

  1. IP68 برای آبگیری کامل و دائمی تا 13 فوت مناسب است.
  2. IP67 برای نورپردازی موقت به مدت 30 دقیقه تا حداکثر 3 فوت آب مناسب است.
  3. IP65 برای نورپردازی محافظ در برابر پرش قطره های آب در هر زاویه ای مناسب است.

برای هر پروژه نورپردازی که به طور دائمی در آب نصب می شود، بسیار توصیه می شود که از ایمنی خود برای استفاده از محصولات با امتیاز IP68 استفاده کنید. استفاده از محصولات IP67 توصیه نمی شود، زیرا آنها فقط برای نورپردازی موقت هستند. رتبه بندی IP65 نیز به طور معمول در فضای باز عمومی و برای مصارفی همچون چراغ های منطقه ای مورد استفاده در پارکینگ ها به کار می رود.

منبع:

https://blog.1000bulbs.com/home/wet-location-vs-underwater-lighting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه