Silverlight | سیلورلایت

خطرات نور آبی

امروزه گسترش استفاده از انواع لامپ های ساده و ال ای دی در رنگ های مختلف و همچنین افزایش ساعات استفاده از انواع نمایشگرها و تلویزیون کارشناسان و دانشمندان را بر این داشت که درباره انواع رنگ نور تحقیقات گسترده ای را انجام دهند. در این میان خطرات نور آبی لامپ ها و همچنین نور آبی ساطع شده از نمایشگرهای تلفن همراه و لپ و تاپ و … حائز اهمیت است. از این رو این مطلب اختصاص به خطرات نور آبی برای چشم دارد.

نور متشکل از ذرات الکترومغناطیسی است که پیوسته در حال جابجایی در امواج هستند. امواج نیز دارای انرژی بوده و بر اساس طول‌ موج دسته بندی می‌شوند. حال اگر طول موج کوتاه باشد، به این معناست که دارای انرژی زیادی می باشد و این انرژی برای چش بسیار زیان آور است.

بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد و قرمز دارای طول موج کمی هستند و چشم انسان نسبت به آن ها حساس است.

اما در میان این رنگ ها رنگ آبی از همه طول موج کوتاه تر و انرژی بیشتری دارد.

دیوید سلیانی، رئیس کمیته فوتوفیزیولوژی IES می گوید که آسیب فیزیکی حاد به شبکیه چشم ناشی از «خیره شدن به یک منبع نور شدید»، مانند قوس جوشکاری یا خورشید وارد می شود. تابش جذب شده توسط شبکیه، می تواند یک سری از واکنش های شیمیایی را که طی یک یا دو روز از قرار گرفتن در معرض نور آبی، ایجاد کند که در نتیجه التهاب شبکیه، مرگ سلولی و ضایعات سفید چشم را به همراه دارد.

نورهای آبی در همه جا وجود دارند. صفحات تلویزیونف لپ تاپ، موبایل و … همگی دارای نور آبی می باشند. بدن انسان هم از نور آبی استفاده می ‌کند تا چرخه خواب و بیداری را تنظیم کند. اما این بدان معنا نیست که قرار گرفتن و خیره ماندن برای ساعاتی طولانی به این نور هیچ ضرری ندارد.

تحقیقات انجام شده در چند سال اخیر در دانشگاه های پزشکی ایالت متحده این نتیجه را به همراه داشته است که قرار گیری در مجاورت نور آبی به ویژه نور آبی مصنوعی ساطع شده از فلورسنت ها و نمایشگرها می تواند به منجر به سرطان سینه و پروستات، دیابت و بیماری های قلبی، کاهش ملاتونین و اختلال در ریتم خواب و بسیاری موارد دیگر شود.

https://www.archlighting.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه