اخبار متفرقه

روشنایی و نورپردازی ال ای دی برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی

روشنایی مناسب برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی اهمیت زیادی دارد. زمانی که مراکز آموزشی از نوری استاندارد و مناسب بهره مند باشند قطعا بر روی عملکرد دانشجویان و محصلان تاثیر مثبت گذاشته و آن ها بازدهی بهتری دارند.

مدارس و دانشگاه ها باید به طورچشمگیری با موسسات مشابه و رقیبان خود به رقابت بپردازند. بنابراین همه مسئولان آموزشگاه ها به دنبال استراتژی هایی هستند که هزینه ها را کاهش و خدمات را افزایش دهند تا در این صورت رضایت دانشجویان و دانش آموزان را کسب کنند. یکی از مسائلی که هزینه های زیادی را بر روی دوش مراکز آموزشی می گذارد، بحث نورپردازی آن ها است. نورپردازی معمولا 30 تا 40 درصد از کل هزینه های انرژی آموزشگاه را شامل می شود. اما نورپردازی با محصولات LED باعث می شود که علاوه بر تامین کردن نوری مناسب و با کیفیت هزینه های تعمیر و نگهداری و مصرف انرژی به میزان قابل توجهی کم شود.

در سال 2016 در یکی از آموزشگاه های کره تحقیقاتی بر روی تاثیر نور بر یادگیری در آموزشگاه ها انجام شده است. در این بررسی عملی دو کلاس از یک آموزشگاه که دارای 54 دانش آموز بودند مورد بررسی قرار گرفتند.

یک کلاس درس با روشنایی فلورسنت استاندارد مجهز شده و کلاس دیگر چراغ های LED را دارا بود. از تمام دانش آموزان دو کلاس نظرسنجی برگزار شد و بیشتر دانش آموزان کلاس دارای نور ال ای دی را دارای روشنایی مناسب با نور با کیفیت اعلام کرده بودند.

مطالعات دیگر نشان داده است که روشنایی LED مناسب می تواند مهارت های شناختی را بهبود بخشد، میزان خطاها را پایین تر و بهره وری را افزایش می دهد. بسیاری از این مطالعات هم در زمینه مراقبت های بهداشتی بوده اند، که در آن تحقیقات در مورد کیفیت نورپردازی بر روی عملکرد کارکنان و بهبود بیماران بررسی هایی انجام شد. نتیجه این شد که بیمارستان هایی که دارای نور LED بودند، دارای کارکنانی با روحیه ای بهتر بوده و خواب بیماران در شب هم بهتر بوده است.

بنابراین برای این که یک آموزشگاه بهترین بهره وری را از کلاس درس خود داشته باشد باید دارای نوری روشن و شفاف بدون سوسو زدن باشد. همچنین نور منتشر شده نباید خیره کننده بوده و آزار چشم را به همراه داشته باشد.

منبع:

https://www.stouchlighting.com/blog/led-lighting-for-schools-and-universities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *