اخبار متفرقه

عواملی که می تواند موجب کاهش طول عمر لامپ های ال ای دی گردد

حتما بارها و بارها شنیدید که لامپ های ال ای دی دارای طول عمر بالایی هستند. اما این طور نیست که همیشه و برای مدتی طولانی بدون ایراد کار کنند. به صورت کلی طول عمر هر لامپ بستگی به ولتاژ، نقص های تولید، قرار گرفتن در معرض سیگنال های ولتاژ، شوک مکانیکی و ارتعاشات، چگونگی روشن و خاموش شدن و دمای محیط را دارد. اما در مورد محصولات ال ای دی عواملی هستند که بر روی طول عمر آن ها تاثیر گذارند که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

منبع تغذیه LED

لامپ های LED دارای عمر مفید تا 50.000 ساعت می باشند که معادل 10 سال است. آنها نیاز به منبع تغذیه قابل اعتماد و استانداردی دارند (معمولا به عنوان یک درایور نامیده می شود)، تا قدرت خروجی را به حداکثر رسانده و طول عمر محصول بالا رود. بنابراین در زمان استفاده از یک لامپ ال ای دی از منبع تغذیه مطمئن شوید. دقت کنید که عملکرد بالاتر از نیازهای توصیه شده لامپ، طول عمر لامپ را کاهش می دهد.

دمای محیط

دمایی که لامپ LED در آن قرار دارد می تواند طول عمر آن را تحت تاثیر قرار دهد. محصور کردن چراغ ها مانند چراغ های باغ این اشکال را به وجود می آورد که درجه حرارت محیط اطراف لامپ بالاتر رفته و در نتیجه طول عمر یک لامپ LED کاهش پیدا می کند. محلی که لامپ در آن نصب می شود باید به اندازه کافی فضا برای گرمای احتمالی داشته باشد تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری شود.

چراغ های LED، به خصوص تراشه های آن ها به درجه حرارت بالا حساس هستند. اگر دمای مورد مصرف لامپ بیشتر از 85 درجه سانتیگراد باشد، طول عمر آن کوتاه می شود. هنگامی که دما به 105 درجه سانتیگراد می رسد، لامپ ممکن است از کار بیفتد. دمای لامپ باید همیشه به طور معمول کمتر از 85 درجه سانتی گراد باشد.

خازن ها و درایورهای LED

درایور لامپ LED از خازن های پلاستیکی برای ذخیره انرژی استفاده می کند. اگر این لامپ به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد و روشن و خاموش شود، ممکن است طول عمر مفید لامپ کاهش پیدا کند. در عین حال عمر خازن ها و درایورها به عواملی مانند گرما و دمای محیط هم بستگی دارد. شرکت های معتبر برای برطرف کردن این مشکل در حال حاضر از درایورهای سرامیکی استفاده می کنند که مقاومت بیشتری در برابر گرما داشته و از درایورهای پلاستیکی بیشتر عمر می کنند.


به استثنای عوامل ذکر شده، استرسهای مکانیکی، ارتعاشات و دمای محیط شدید می توانند عمر مفید LED را کاهش دهند. لامپ ها باید در یک محیط خشک و پایدار قرار گیرند تا حداکثر عمر مفید را داشته باشند.

منبع:

https://www.discountlighting.com.au/blog/lighting-tips-and-tricks/factors-affecting-the-led-bulbs-lifespan/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *