Silverlight | سیلورلایت

متال هالید

امروزه پیشرفت تکنولوژی موجب شده است تا چراغ های متعددی برای روشنایی مورد استفاده قرار گیرد. پس بهتر است تا با انواع این لامپ ها آشنا باشیم. در این مطلب به معرفی لامپ متال هالید می پردازیم.

لامپ متال هالید یک نوع از انواع لامپ های تخلیه در گاز می باشد. از نظر ساختمان، متال هالید ساختمانی شبیه به لامپ بخار جیوه دارد. ولی بین این دو نوع لامپ تفاوت اصلی وجود دارد. تفوت این دو در این است که داخل حباب داخلی لامپ متال هالید، از نمک های هالوژنی یا همان متال هالید استفاده می شود.

زمانی که این نمک ها تبخیر می شوند تولید بخاری می کنند که این بخار موجب تولید نورهایی در طول موج مخصوص به خود می شوند. نور تولید شده به نور زرد نزدیکی زیادی دارد از این رو تاثیرگذار تر است .

از ویژگی های این لامپ این است که متال هالید برای ذوب شدن احتیاج به دمای کمی دارد و در دمای پایین ذوب می شود. از این رو لامپ متال هالید برای روشن شدن الکترود کمی را نیاز دارد.

بخش های تشکیل دهنده لامپ متال هالید:

  • حباب بیرونی
  • تیوب قوس داخلی

به وجود آمدن نور به وسیله تیوب داخلی انجام می شود. زمانی که چراغ روشن می شود، و جریان برقرار می شود، جریان ایجاد شده موجب می شود تا نمک ها و جیوه شروع به تبخیر شدن کنند. به دلیل افزایش گرما، متال هالیدها به گاز تبدیل می شوند. و گاز ایجاد شده سبب تشکیل نور می شود.

در زمانی چراغ متال هالید خاموش می شود، جیوه و هالیدهای فلزی در داخل تیوب متبلور می شوند. و منتظر می مانند تا دوباره چراغ روشن شود.

جنس لوله داخلی معمولا از سرامیک یا کوارتز می باشد. و حباب بیرونی از بوروسیلیکا ساخته می شوند. جنس حباب باعث می شود تا اشعه UV کمتری به بیرون نفوذ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه