مقاله ها

مزیت های استفاده از محصولات روشنایی LED

محصولات روشنایی LED

محصولات روشنایی LED به دلایل مختلف مانند طول عمر طولانی خود، کاهش مصرف انرژی و کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری، قسمت عمده ای از بازار را در بر می گیرند. کارشناسان تخمین می زنند تا سال ۲۰۳۰ چراغ های LED 190 هزار ساعت برق را در سال صرفه جویی کنند، که برابر با ۱۵ میلیارد دلار است.

بیشتر محصولات قدیمی به این دلیل که قیمت بالا و هزینه تعویض و تعمیر زیادی داشتند دیگر به نوعی منسوخ شده اند. از این رو بسیاری از مدیران و صاحبان صنایع و مشاغل به دنبال ارتقا سیستم های نورپردازی خود با استفاده از محصولات روشنایی LED و چراغ های LED می باشند.

در زیر مزیت های این محصولات برای خریداران عزیز نام برده می شود:

۱- بهره وری انرژی
چراغ های LED نسبت به محصولات مشابه قدیمی و  سنتی رشته ای، فلورسنت و هالوژن، هزینه ای کمتر از ۵۰ درصد را دارا می باشند. اما این محصولات چندین برابر بیشتر از محصولات قدیمی در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

چراغ های LED نیز بر خلاف لامپ های معمولی، که نور و گرما را در همه جهات می رسانند، روی سطح مسطح نصب می شوند و نور را به شکل مرکز هدف قرار می دهند. این قابلیت نوردهی جهت کاهش نور و انرژی هدر رفته است.

۲- عمر طولانی
بر خلاف روشنایی لامپ های رشته ای و فلورسنت، روشنایی محصولات  ال ای دی ، به مرور زمان فرسوده و کم نور نمی شوند. LED های با کیفیت دارای طول عمر مورد انتظار ۳۰-۵۰هزار ساعت یا حتی طولانی تر هستند. این در حالی است که یک لامپ رشته ای معمولی تنها حدود ۱۰۰۰ ساعت طول طول عمر دارد.  یک لامپ فلورسنت جمع و جور بین ۸،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ ساعت طول عمر دارد.

۴ – هزینه تعمیر و تعویض کمی دارند

محصولات LED در برابر شکستگی و ارتعاشات و موارد دیگر دارای مقاومت بالایی هستند.  از این رو برای نورپردازی فضای بیرون نیز قابل استفاده می باشند. در حالی که برای  نورپردازی به روش سنتی معمولا پراغ ها در یک محفظه شیشه ای یا کوارتز قرار می گیرند که می تواند آسیب پذیر باشد.

۵ – به صورت آنی روشن می شوند
بیشتر لامپهای فلورسنت و HID نور لحظه ای را روشن می کنند که بسیاری از آنها نیاز به سه دقیقه یا بیشتر زمان برای رسیدن به حداکثر نور خروجی خود دارند. محصولات LED تقریبا بلافاصله با روشنایی ۱۰۰ درصد روشن می شوند و هیچ گونه تاخیری ندارند.

۶- قابل کنترل هستند
این قابلیت در محصولات ال ای دی وجود دارد که نور خروجی آن ها کم یا زیاد شود. بعضی از LED ها حتی می توانند تا ۱۰ درصد از نور خروجی خود را کم کنند. در حالی که اکثر فلورسنت ها فقط حدود ۳۰ درصد از روشنایی کامل را به خود جلب می کنند.

۷- بدون اشعه ماوراء بنفش یا UV می باشند 
کمتر از ۱۰ درصد انرژی مورد استفاده لامپ های رشته ای در واقع تبدیل به نور قابل مشاهده است. بیشتر نور این لامپ ها  به نور مادون قرمز (IR) یا حرارت تابش تبدیل می شود. گرمای بیش از حد و اشعه ماوراء بنفش (UV) یک خطر سوختگی برای افراد و مواد را ایجاد می کند. LED ها عمدتا بدون IR و UV می باشند.

پیشرفت سریع در تکنولوژی های روشنایی LED،  منجر به کاهش هزینه ها و افزایش قابلیت اطمینان محصولات LED شده است.

منبع اصلی: http://hub.currentbyge.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *