مقاله ها

مرز جدیدی از نورپردازی با LED  رنگی

قابلیت های لامپ های LED رنگی ، دریچه تازه ای به روی طراحان ،معماران و مهندسان به طور یکسان باز کرده است. لامپ های LED همیشه با ظرافت و ویژگی های رنگی بی نظیری ارائه شده اند و پیشرفت های اخیر در تکنولوژی LED، قابلیت های لامپ های LED رنگی را افزایش داده است.

 

انواع لامپ های LED از لحاظ رنگ

لامپ های LED در سه دسته رنگ موجود است. دسته اول،  dim-to-warm یا لامپ هایی که نورشان از کم نور به زیاد است که  به خصوص در ظاهر شبیه به لامپ های هالوژن هستند . در حالی که آنها به طور انتخابی می توانند تاریک یا روشن باشند. این لامپ ها نور را طوری تابش می کنند که از نور کم به سمت نور کامل می رود . این لامپ ها برای رستوران ها و مکان شخصی ایده آل است. تکنولوژی که سبب کاهش نور LED های dim-to-warm می شود، تابع “دمای همبستگی رنگ نور” (یا CCT) است. CCTاین دسته از لامپ ها نزدیک به ۳۰۰۰k می رسد، در حالی که هنگامی که نور آنها کم است ، این عدد  به ۱۸۰۰k کاهش می یابد، که تقریبا مشابه خروجی نور یک شمع است.

لامپهای LED سفید یا  White-tunable  بدون تغییر میزان CCT می تواند از نور کم به زیاد تنظیم شوند . این لامپ ها برای مکان هایی مانند اتاق های کنفرانس اداری ایده آل هستند که نور دریافت شده به سطحی می رسد و دیگر تغییر نمی کند . این لامپ ها دارای یک جفت منبع نور LED هستند که نور را در محدوده های مختلف CCT تولید می کنند. خروجی نور هر منبع نور نسبت به منبع نور دیگر تنظیم می شود تا نور را بدون تغییر کلی و  کاهش CCT  در خروجی ظاهرشود.

LED های رنگی یا Full color قابل تنظیم هستند که سومین و شاید پرکاربردترین انواع LED های رنگی هستند. این لامپ ها از ترکیب سه یا چند لامپ جداگانه تشکیل می شوند که  هر لامپ برای تولید نور سفید، تک رنگ و یا رنگی کامل استفاده می شود. سیستم های کنترل برای این لامپ ها پیچیده تر از سایر لامپ های استاندارد است، اما این سیستم ها کاربران را قادر به طراحی و مطابقت نور در یک منطقه با دقت بالا می سازد.

طراحی نور با LED رنگی

همه کاره بودن و سازگاری LED های نسل بعدی با پیشرفت های به دست آمده  کنترل هر دو ویژگی  CCT و شاخص نمود رنگ (CRI) را  برای لامپ های LED امکان پذیر می کند . مهندسان نور از CRI برای مقایسه چگونگی تطبیق یک منبع نور با شرایط نورپردازی طبیعی ایده آل استفاده می کنند. رتبه CRI نور طبیعی ۱۰۰ است. هنگامی که CRI یک منبع نور پایین می آید،رنگ اجسامی که توسط آن منبع نور دیده می شوند ، متفاوت است و بیننده ممکن است رنگ ها را از هم تشخیص دهد . لامپ های LED با رتبه بندی CRI پایین تر به طور کلی کارآمد تر هستند.

معماران و طراحان، هنگام انتخاب روشنایی مطلوب برای یک محیط خاص، تمام این عوامل را متعادل و بالانس می کنند. به عنوان مثال، در معماری های مسکونی، معماران و طراحان قدیمی لامپهای رشته ای را به عنوان یک منبع نور ترجیح می دادند که به اتاق حس گرمتری می داد، به خصوص وقتی که اتاق کم نور بود، با این حال نور کمترین کارایی در گزینه های نورپردازی را دارا است. اکنون می توانند سیستم های نورپردازی dim-to-warm LED را برای رسیدن به همان از نور و روشنایی بدون به خطر انداختن کارایی انتخاب کنند. یک قدم بیشتر در طراحی ، استفاده از لامپ های LED  تمام رنگی است که به طراحان فرصت می دهد تا تمام جنبه های یک اتاق را با تغییر رنگ های مختلف رنگی تغییر دهند.

https://www.specgradeled.com/new-frontiers-lighting-design-color-led/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *