مقاله ها

دلایل برتری چراغ های ال ای دی در مقایسه با متال هالید

چراغ های ال ای دی

همه ما می دانیم و یا شنیده ایم که چراغ های ال ای دی در مقایسه با لامپ های متال هالید بسیار مقرون به صرفه هستند. اما چقدر؟ آیا دلایل یا تفاوت های دیگری در مورد آنها وجود دارد؟

در این مقاله دلایل برتری ال ای دی بر متال هالید معرفی می شود.

۱- کارآیی بالا

بیایید نگاهی به اطلاعات یک لامپ متال هالید ۴۰۰ وات بیندازیم. البته برند های مختلف اطلاعات مختلفی را ارئه می کنند. من این اطلاعات را از یک سایت که به صورت آنلاین لامپ متال هالید می فروخت استخراج کردم.

یک لامپ با نام تجاری دارای مشخصات زیر است:
دمای رنگ: ۴۰۰۰K
لومن اولیه: ۳۲،۰۰۰ تا ۳۶،۰۰۰
عمر مفید: ۲۰،۰۰۰ ساعت

لومن اولیه یک لامپ متال هالید ۳۲۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ معرفی شده است. در صورتی که این لامپ ها در ۶ ماه اول حدود ۲۰ درصد این فاکتور را از دست می دهند. بنابراین کل نور خروجی لامپ متال هالید ظرف مدت ۶ ماه می تواند کمتر از ۳۰،۰۰۰ لومن باشد. کاهش ارزش لومن در یک لامپ متال هالید نسبتا سریع است. پس عمر مفید لامپ نیز به حدود ۸،۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ می رسد.

۲- عمر مفید بالا

همان گونه که اشاره شد عمر مفید لامپ های متال هالید ۲۰۰۰۰ ساعت عنوان شده است. در صورتی که گفته شد لومن لامپ متال هالید کاهش پیدا می کند. بنابراین نور خروجی بی اثر می شود.

این در حالی است که لامپ های ال ای دی دارای عمر مفید ۱۰۰۰۰۰ ساعت می باشند. پس تا همر یک لامپ ال ای دی به پایان برسد، شما باید ۵ لامپ متال هالید استفاده کنید. آیا این مقرون به صرفه است؟

۳- صرفه جویی در پول و برق

همان گونه که بارها و بارها بیان شده است، محصولات ال ای دی دارای صرفه جویی زیادی در مصرف برق هستند. و قانون طلایی در این باره وجود دارد که می گوید: بهره وری صرفه جویی در پول است!

پس با استفاده از محصولات ال ای دی در پول خود صرفه جویی می کنید.

۴- هزینه نگهداری کمی دارند

لامپ های ال ای دی در مقایسه با متال هالید ها هزینه تعمیر و تعویض کمی دارند. در بالا به این نکته اشاره شد که تا عمر مفید یک لامپ ال ای دی سر آید، ۵ لامپ متال هالید را باید استفاده کرد.

این مطلب به این معناست که لامپ های متال هالید نیاز به تعویض زود به زود دارند و این موضوع هزینه زیادی را برای شما به همراه دارد.

۵- چراغ های ال ای دی کیفیت نور بهتری دارند

کیفیت نور را با CRI می سنجند. این شاخص بین ۰ تا ۱۰۰ می باشد. هر چه این اندازه به ۱۰۰ نزدیک تر باشد نور کیفیت بهتری دارد. در حال حاضر لامپ های متال هالید از همتایان خود یعنی لامپ های سدیمی دارای شاخص کیفیت بهتری هستند. اما لامپ های ال ای دی تمایل به بهتر شدن دارند و از CRI بالایی برخوردار می باشند.

منبع: https://www.myledlightingguide.com

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “دلایل برتری چراغ های ال ای دی در مقایسه با متال هالید

 1. پیمان گفت:

  خواهش مطالبتونو بروز کنید.متال هالید بهترین و مقرون به صرفه ترین لامپه.حداکثر بهره نوری ال ای دی ۱۶۰lm/w و متال نیز تقریبا همین طور.طول عمر متال سرامیکی مظاعف ۸۰هزار ساعته با ده درصد افت نوری.علاوه بر این ها برفرضا ال ای دی هرچقدر هم کم مصرف و طول عمر زیاد باشه چون خیلی قیمتش گرونه مقرون به صرفه نیس

  1. شرکت آماتیس گفت:

   با سلام
   متال هالید لامپ های بسیار پر نوری هستن ولی اینطور که شما میفرماین هم نیست و بازده آنچنان ندارند، در نهایت بسیاری از سولوشن های شرکت های بزرگ ال ای دی شده و به طور گسترده در اروپا به کار گرفته شده ( در مقایسه با متال هالید) که نشان دهنده ی برتری آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *