مقاله ها

موارد کاربرد روشنایی LED در تکنولوژی Li-Fi

موارد کاربرد روشنایی LED در تکنولوژی Li-Fi

کاربردهای تکنولوژی Li-Fi بسیار زیاد است. اساسا، Li-Fi دسترسی به اینترنت را هر جا که روشنایی LED وجود دارد، فراهم می کند. با این حال، در حال حاضر، کاربردهای متعدد در حال حاضر برای موضوع لای فای وجود دارد.

موارد کاربرد روشنایی LED در تکنولوژی Li-Fi

استفاده از Wi-Fi در داخل بیمارستان ها ممنوع است زیرا می تواند با دستگاه های پزشکی مانند MRI و حتی در درمان بیماران اختلال ایجاد کند. در این شرایط بکارگیری Li-Fi یک فرصت قابل قبول را ارائه می دهد که در آن فناوری ارتباطات نور مرئی می تواند انتقال داده ها را در محیط های حساس EMI (ایزولاسیون الکترومغناطیسی) فعال کند. این قابلیت به طور خاص می تواند در عمل لاپاراسکوپی مؤثر و مفید باشد.

مناطق حساس مانند نیروگاه ها نیاز به ارتباط سریع دیجیتال برای نظارت بر یکپارچگی شبکه و تقاضا دارند. در عوض، نیروگاه های هسته ای نیاز به نظارت بر دمای هسته ای دارند و سریعا آن را ارسال می کنند. Wi-Fi به دلیل امواج مضر آن می تواند بر مناطق حساس تاثیر منفی بگذارد؛ با این حال، پیاده سازی Li-Fi در چنین مناطقی می تواند یک محیط امن تر و مطمئن تر را فراهم کند. علاوه بر این، Li-Fi می تواند یک راه حل انتقال داده مناسب، برای کارخانه های شیمیایی که در آنها، انتقال و یا حضور فرکانس امواج Wi-Fi خطرناک باشد، را فراهم کند.

پیاده سازی تکنولوژی ارتباطات نور مرئی (Visible Light) در جاده ها نیز می تواند از طریق وسایل نقلیه و همچنین چراغ های خیابانی انجام شود. Li-Fi می تواند راه حل های عملی را در شرایط حساس مانند حساسیت قبل از تصادف، برخورد، تغییر لاین، نقض ترافیک و غیره ارائه دهد. انتقال داده ها از طریق Li-Fi با تاخیر بسیار کم صورت می پذیرد که باعث می شود تا استفاده از آن برای ارتباط بین یک وسیله نقلیه با یک وسیله نقلیه دیگر مناسب باشد. علاوه بر این، لای فای می تواند در مدیریت ترافیک و کاهش تعداد تصادفات نیز کمک کند.

دانشگاه ها و مدارس به دلایل علمی و آموزشی باید دسترسی بدون وقفه به اینترنت داشته باشند. با نصب چراغ های LED، دانشگاه ها و مدارس نه تنها می توانند صرفه جویی در هزینه انرژی داشته باشند، بلکه دسترسی به اینترنت با سرعت بالاتر را نیز فراهم نمایند. Li-Fi می تواند به طور کامل جایگزین Wi-Fi در موسسات آموزشی گردد.

در حال حاضر دسترسی به اینترنت در هواپیما محدود است زیرا شبکه های تلفن همراه می توانند با سیستم ناوبری تداخل و اختلال داشته باشند. اما Li-Fi می تواند به عنوان یک گزینه عملی برای انتقال داده ها در داخل یک هواپیما مورد استفاده قرار گیرد. اگر سیستم نورپردازی داخل هواپیما با چراغ های LED جایگزین شوند، مسافران در نهایت قادر به دسترسی به اینترنت (از طریق لای فای) خواهند بود.

نقش IoT (اینترنت اشیاء) در فراهم ساختن زمینه های شکل گیری شهرهای هوشمند بسیار زیاد است. Li-Fi و IoT، هنگامی که با هم ترکیب می شوند، می توانند شهرهای هوشمند واقعی را ایجاد کنند. Li-Fi نه تنها ارتباطات را در مقیاس وسیع امکان پذیر می سازد، بلکه همچنین فرایندهای مختلف یک شهر هوشمند را اتوماتیک سازی می کند. چراغ های LED تاکنون نمود و سلطه خود را در کشورهای در حال توسعه نشان داده و در حال حاضر اکثر فضاهای عمومی با ال ای دی روشن می شوند. با معرفی لای-فای در این چارچوب، امکانات شهرهای هوشمند فراهم می شود.

منبع:

http://www.wiprolighting.com/blog/visible-light-communication-%E2%80%93-li-fi-and-its-applications

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *