اخبار متفرقه

نحوه نورپردازی و تامین روشنایی اتاقی که دیواری با رنگ های خاکستری دارد

یکی از رنگ های مناسب که می توان جایگزین رنگ سفید دیوار آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری کرد، رنگ خاکستری است که با تازگی بسیار پر طرفدار شده است. اما نکته حائز اهمیت درباره این رنگ این است که باید نورپردازی صحیح و اصولی برای آن در نظر گرفته شود. هنگامی که نورپردازی به درستی انجام شود، یک رنگ جذاب زرق و برق دار به دست می آید که با بسیاری از سبک های دکوراسیون هماهنگ است.

رنگ های مکمل را بررسی کنید

قبل از اقدام به نورپردازی می بایست رنگ هایی را که با رنگ خاکستری هماهنگی دارند انتخاب کنید. برای این کار یا باید با طراحان دکوراسیون داخلی مشورت کنید. یا این که خودتان دست به کار شوید و رنگ های مختلف را امتحان کنید.

این مسئله اهمیت زیادی دارد که در کنار رنگ دیوار که خاکستری است، برای گرم و جذاب شدن فضا از رنگ های مکمل استفاده کنید. این رنگ ها را می توانید روی پرده، کوسن، مبل و … پیاده کنید.

نور خورشید بهترین نوری است که می توان برای نورپردازی محیط از آن استفاده کرد. اما این نور در همه ساعات شبانه روز در دسترس نیست. بنابراین باید جایگزینی کاملا مشابه داشته باشد.

برای این منظور می توان از لامپ های رشته ای، فلورسنت ها و محصولات LED استفاده کرد. هر کدام از این موارد مزایا و معایبی دارند. که ما بارها و بارها در مطالب قبل به آن ها اشاره کرده ایم.

برای نورپردازی اتاق هایی که دارای دیوارهای خاکستری رنگ هستند باید منبع نوری را انتخاب کنید که دارای دمای رنگ ( CRI ) گرم 2700K باشد. در میان محصولات لامپ های هالوژن CRI عالی را ارائه می کنند، اما عیبی که دارند این است که گرمای بیش از حدی تولید می کنند. این گرما به مرور می تواند باعث از بین رفتن رنگ پارچه ها و مبل ها شود.

فلورسنت ها نور خروجی بسیار خوبی دارند اما CRI آن ها کم است. البته فلورسنت های فشرده ( CFL) با طراحی خاص تولید شده اند که دارای CRI بالایی هستند.

LED ها هم مانند CFL ها دارای CRI مناسب هستند. اما ویژگی دیگری که دارند این است که می توان بسته به شرایط محیط CRI بالاتری را برای نورپردازی انتخاب کرد. به علاوه بر این که گرما هم تولید نمی کنند و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خوبی دارند.

منبع با تلخیص و تصرف:

https://blog.1000bulbs.com/home/how-to-light-a-room-with-gray-walls

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *