مقاله ها

چراغ LED مخصوص رشد گل و گیاه

چراغ رشد

چراغ رشد LED یا همان چراغ گیاه ، یک نوع از منبع نوری است. که به جای نور خورشید استفاده می شود. و جایگزین بسیار خوبی برای نور خورشید است. از چراغ رشد LED برای رشد گیاهان، گل های آپارتمانی و کاشت صیفیجات و سبزیجات به وسیله ایجاد یک طیف الکترومغناطیسی مناسب استفاده می شود.

مزایای چراغ رشد

طیف ایجاد شده موجب تحریک شدن و تقویت شدن فتوسنتز گیاهان می شود و بر همین اساس طراحی و ساخته شده است. چراغ رشد ، طیف های نور را که برای گیاه ضروری است، از طریق لومن خروجی لامپ فراهم می کند.  نور خروجی لامپ های رشد LED، با توجه به نوع گیاهان مورد نظر برای پرورش، مراحل کاشت آن ها و دوره های نوردهی برای هر گیاه، نور خاص و مورد نظر را برای آن گیاه آماده و فراهم می کند.

همان گونه که می دانید کشورمان ایران در سالهای اخیر دچار خشکسالی های شدید بوده است. به گونه ای که در بسیار از مناطق امکان کشاورزی یا از بین رفته یا به صفر نزدیک شده است. بنابراین چاره ای جز تغییر دادن روش های کشت گیاهان نداریم. بنابراین روش جدید استفاده از چراغ رشد LED نگرانی های کشاورزان را در مورد شرایط آب  و هوایی متغیر و کمبود نور در فصول سرد را کاملا برطرف می کند. نور مورد نیاز گیاهان در روش های جدید، جز با استفاده و به کار گیری از چراغ های ال ای دی محقق نخواهد شد.

خوب است بدانید که استفاده از نور­ ال ای دی موجب می شود تا سرعت رشد در گیاهان افزایش داده شود.  تحقیقات اخیر نشان داده است که استفاده کردن از لامپ های LED، به شرط کنترل کردن محیط داخل و فراهم کردن همه امکانات مورد نیاز برای رشد، می­ تواند طول دوره رشد را تا حدود نصف کشاورزی سنتی کاهش دهد.

دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که بزرگترین باغات و گلخانه های کشور انگلیس که در حال حاضر سهم عمده ای را در تولید گوجه فرنگی کشورشان بر عهده دارند، برای کشت گوجه در گلخانه های خود از همین چراغ رشد LED استفاده می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *