Silverlight | سیلورلایت

چرا چراغ های LED من خیلی روشن هستند؟!

احتمالاً شما که این مقاله را مطالعه می کنید قبلاً لامپ های رشته ای قدیمی خود را با لامپ های LED تعویض کرده اید. ولی بعد از روشن کردن لامپ ال ای دی متوجه می شوید که نور این لامپ چشمهایتان را اذیت می کند،چون لامپ LED خیلی بیش از اندازه روشن است! شما با خود می پرسید این لامپ که از نظر توان و ولتاژ با لامپ قدیمی مشابه هم هستند، پس چرا نورش بسیار روشن تر است؟!

چرا چراغ های LED من خیلی روشن هستند؟!

ادراک همه چیز است

نوری که می تواند با چشم انسان دیده شود، در واقع طیف قابل مشاهده آن است نه همه انواع نور. این طیف نور با طول موج اندازه گیری می شود و واحد آن نیز نانومتر است. طیف قابل مشاهده نور دارای طول موجی بین 380 تا 760 نانومتر است. در هر دو طرف طیف قابل مشاهده نور (یعنی بالاتر از حد بالایی و پایین تر از حد پایینی) ، نور ماوراءبنفش و مادون قرمز قرار دارند که هر دو برای ما نامرئی و غیرقابل رؤیت هستند. لامپ های رشته ای و لامپ های LED طیف نور بسیار متفاوتی را ارائه می دهند. نمودار ذیل، نشان دهنده طیف گسترده ای از لامپ های رشته ای است:

هنگامی که یک منبع نور عمل می کند، بخشی از انرژی آن به دلیل گرما به نور مادون قرمز تبدیل و سوخته می شود. با نگاه کردن به نمودار بالا، مشخص است که لامپ رشته ای به دنبال یک منحنی بسیار صاف است که به تدریج افزایش می یابد. قویترین نور آن به سمت انتهای قرمز طیف قابل مشاهده است. همانطور که نور به پایان می رسد آنچه که می توانیم درک کنیم، بیشتر انرژی آن (تا 90٪) سوخته شده و همین عامل آن را نامرئی می کند. حالا نگاهی به یک لامپ LED بیاوریم:

توجه داشته باشید که تفاوت تنها در نور تحویل داده شده است. بالاترین قله نور LED در وسط است و برای هدف قرار دادن طیف قابل مشاهده نور طراحی شده است. از آنجاییکه LED ها مقدار کمتری حرارت تولید می کنند، در نتیحه نور کمتری نیز در انتهای مادون قرمز از دست می دهند. این به این معنی است که چراغ های LED در مقایسه با لامپ های رشته ای روشن تر هستند زیرا آنها مقدار بیشتری نور قابل رؤیت توسط چشم انسان تولید می کنند.

منبع:

https://blog.1000bulbs.com/home/why-are-my-leds-too-bright

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه