مقاله ها

مقایسه لامپ های کم مصرف با لامپ های ال ای دی

لامپ های کم مصرف

لامپ های کم مصرف

لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ های مهتابی آثار مخربی بر بدن و به خصوص پوست می گذارند. وزارت بهداشت در این باره بارها و بارها هشدارهایی را داده است. این مشکلات به علت وجود اشعه ماوراء بنفش در این لامپ ها به وجود می آید.

این پرتوهای فرابنفش که میزان قابل توجهی در لامپ های کم مصرف و فلورسنت ها دیده می شود. باعث به وجود آمدن انواع بیماری های پوستی می شود که از مهم ترین آن ها سرطان پوست را می توان نام برد.

لامپ های کم مصرف را از تزریق کردن فسفر درون حباب های شیشه ای می سازند. و سال ها است که جایگزینی برای لامپ های رشته ای شدند. علاوه بر این برای ساختن لامپ کم مصرف از ماده سمی و فوق العاده خطرناک جیوه استفاده می کنند. وجود جیوه در این لامپ ها موجب شده تا در بعضی از کشورها دولت ها تصمیم به بازیافت لامپ های کم مصرف بگیرند.

بخشی از جیوه موجود در لامپ های کم مصرف، به بخار قابل استنشاق تبدیل می شود که استشمام این بو بسیار خطرناک است. که علاوه بر ایجاد مشکلات و بیماری های جسمی، سبب بروز بیماری های روحی از جمله افسردگی، خستگی مفرط، از دست دادن تمرکز و بی حالی شدید اشاره کرد.

لامپ های LED

لامپ های ال ای دی که به تازگی تولید شدند، این قابلیت را دارند که نور را با طول موج مشخص با رنگی کاملاً خالص تولید کنند. در نورهای تولید شده در لامپ های ال ای دی هیچ گونه پرتو مضری وجود ندارد.

بازده زمانی در لامپ های LED بسیار زیاد تر از لامپ های کم مصرف است. و این اطمینان وجود دارد که نیازی به تعویض مجدد لامپ نیست. عمر مفید این لامپ ها هم دلیل برتری این دسته از لامپ ها می باشد. لامپ های LED  تا ۵۰۰۰۰ ساعت عمر مفید دارند. این در حالی است که عمر مفید لامپ های تابان فقط تا هزار ساعت و  عمر مفید فلورسنت‌ ها، ۱۰۰۰۰ ساعت تخمین زده شده است.

لامپ های ال ای دی بسیار کم مصرف هستند و در مصرف برق صرفه جویی زیادی می کنند. گرمای تولید شده در این لامپ ها هم بسیار کم می باشد. و از همه مهم تر این است که لامپ های ال ای دی  بر خلاف لامپ های کم مصرف دارای سم خطرناک و کشنده جیوه نمی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *