مقاله ها

کاربرد دمای رنگ در دکوراسیون و معماری داخلی

کاربرد دمای رنگ طیف گرم، اغلب در دکوارسیون منزل است. زیرا افراد در زیر نور این طیف بهتر به نظر می رسند. دمای رنگ طیف گرم حد فاصل ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین را شامل می شود. مقیاس اندازه گیری دمای رنگ همان گونه که قبلا نیز گفته شد “کلوین” است. دمای رنگ مشابه درجه دمای محیط اطراف ما نیست. به این معنی که در دمای رنگ بالاتر، نور سردتر شده و در دمای رنگ پایین تر، نور گرمتر می شود. در واقع، مقیاس کلوین، با حرارت نور رابطه عکس دارد.

دمای رنگ طیف سرد حد فاصل ۳۵۰۰ تا ۴۱۰۰ کلوین را شامل می شود. این رنگ ها روشن تر بوده و یک چشم اندازه ساده و تمیز را ارائه می کند. رنگ های طیف سرد هنگامی که در منزل مورد استفاده قرار می گیرند، در صورت ترکیب با طرح های رنگی سردتر، مانند تُن های آبی و تُن های سفید به خوبی عمل می کند.

دمای رنگ طیف کامل، حد فاصل بین ۵۰۰۰ تا ۶۵۰۰ کلوین را شامل می شود. این نور بسیار روشن بوده و به طور معمول به صورت خشن دیده می شود. از دمای رنگ طیف کامل به ندرت در منزل، استفاده می شود.

کاربرد دمای رنگ ۲۷۰۰ کلوین

با توجه به تن گرم و نرم آن، این دمای رنگ اغلب در اتاق خواب و اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد تا یک فضای دنج را تولید کند.

کاربرد دمای رنگ ۲۷۰۰ کلوین

کاربرد دمای رنگ ۳۵۰۰ کلوین

این دما کمی خنک تر از مورد قبلی یعنی ۲۷۰۰ کلوین است، این نور علاوه بر اتاق خواب و اتاق نشیمن می تواند در فضاهایی که در آنجاها تن خاکی تر مانند قرمز، نارنجی و زرد به کار رفته است نیز مورد استفاده قرار گیرد.
کاربرد دمای رنگ ۳۵۰۰ کلوین

کاربرد دمای رنگ ۴۱۰۰ کلوین

این دمای رنگِ خنک تر، خنثی تر است و برای تامین نور مورد نیاز در آشپزخانه، حمام و دیگر اتاق ها، در صورت ترکیب با رنگ هایی مانند سفید، آبی و سبز عالی عمل می نماید.

کاربرد دمای رنگ ۴۱۰۰ کلوین

کاربرد دمای رنگ ۵۰۰۰ کلوین

این دمای رنگ به معنای شبیه سازی از یک روز روشن و آفتابی است؛ نور طیف کامل، نور سفید روشنی است که تقریبا در رنگ آبی به نظر می رسد. این نور اغلب در فضاهای اداری برای افزایش بهره وری مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دمای رنگ ۵۰۰۰ کلوین

کاربرد دمای رنگ ۶۰۰۰ کلوین

نور طیف کامل اغلب در چشم ما خشن تر جلوه می کند، به همین دلیل است که اغلب از آن استفاده نمی شود، با این حال زمانی هم که به کار برود معمولا در پارکینگ و یا دفاتر خانگی مورد استفاده قرار می گیرد، احتمالا با این توجیه :”مطالعات نشان داده اند که نور سفید روشن ممکن است بهره وری را افزایش دهد”.

کاربرد دمای رنگ ۶۰۰۰ کلوین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *