مقاله ها

بخش های مهم چراغ در کنترل نور

چراغ

کنترل کردن نور در یک چراغ روشنایی اهمیت زیادی دارد. این اهمیت زمانی بیشتر می شود که از نور برای نشان داده یک کالا به صورت ویژه استفاده شود. با کنترل کردن نور، دیگر نور به هدر نمی رود و متمرکز می شود.

 ۱- دیفیوزر (Diffuser)

 پخش کننده نور

پخش کننده نور به منظور جلوگیری کردن از خیرگی لامپ در جلوی نور لامپ قرار می گیرد. بدین منظور نور ملایم و یکنواختی تولید می شود. به علاوه از لامپ در مقابل ورود گرد و غبار محافظت می کند. وظیفه کامل دیفیوزر ها این است که مانع از به وجود آمدن لکه های روشن و یا سایه ها در محیط، شوند. البته جدیدا برای ساخت دیفیوزرها از موادی استفاده می شود. که از تابش اشعه ماوراء بنفش به محیط جلوگیری می شود.

۲- رفلکتور (Reflector)

 منعکس کننده نور

رفلکتور برای این که بتوان منحنی پخش نور را به صورتی خاص به وجود آورد و در نتیجه راندمان چراغ را بالا برد مورد استفاده قرار می گیرد. جنس رفلکتورها بیشتر از آلومینیوم و یا آلومینیوم به همراه آبکاری کروم می باشد.

امروزه بیشتر تولید کنندگان به نام در زمینه لامپ و چراغ LED برای لامپ های خود چند مدل رفلکتور با زاویه پخش متفاوت ارائه می دهند. با وجود رفلکتورها نور متمرکز شده و به هدر نمی رود.

۳- لوور (Louvre)

 پنجره های مشبک هدایت کننده نور

لوور ها برای این که به نور جهت دهند و مانع از خیرگی نور شوند مورد استفاده قرار می گیرند.

۴- سایه بان (Shade)

در واقع سایه بان ها یک نوع رفلکتور ضعیف شده هستند. مسئولیت سایه بان ها این است که با جلوگیری کردن از فرار ناخواسته نور، به کنترل نور کمک کنند.

۵- فیلتر Passive Infra Red

فیلتر یا صافی به منظور عبور دادن رنگی خاص از طیف رنگی نور مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا اگر فیلتر قرمز را در جلوی یک قرار دهیم. فقط نور قرمز از آن چراغ عبور می کند.

۶- کنترل کننده های نور الکتریکی Dimmer

با استفاده از کلید، سنسور حکتی یا همان چشم الکترونیکی، ریموت کنترل قادر خواهیم بود تا نور لامپ ها را به صورت الکترونیکی کم و زیاد کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *