مقاله ها

لومن نور چیست؟

لومن
امتیاز دهید

آیا تا به حال اصطلاح لومن نور را شنیده اید؟ لومن یا همان شار نوری واحد توان نوری است. به عبارت دیگر یک لومن کل نوری است که از یک منبع نور خارج می شود. از زاویه دیگر هم می توان لومن را تعریف کرد. یک لومن کل نوری است که یک جسم در یک ثانیه دریافت می کند.

لومن نور را به اختصار با حرف گرفته شده از زبان یونانی فی [Φ ] نشان می دهند. خوب شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که اصلا کاربرد لومن چیست؟ با ما همراه باشید تا جواب سوال خود را دریافت کنید.

کاربرد لومن

پاسخ این سوال را با بیان یک مثال به صورت ساده و روان توضیح می دهم. حتما تا به حال شما هم با سوختن لامپ در منزل مواجه شدید. و تصمیم گرفتید تا لامپ سوخته را با خرید یک لامپ جدید تعویض کنید. اگر اطلاعات نسبی در این باره نداشته باشید ممکن است دوباره لامپی نا مناسب را خریداری کنید و متحمل هزینه های زیادی شوید.

در این جاست که لومن به کمک شما می آید. معمولا در کاتالوگ هر لامپی شار نوری لامپ درج می شود. به این معنا که هر چه میزان لومن یک لامپ بیشتر باشد یعنی این که روشنایی بیشتری توسط لامپ تولید می شود. حال شما باید اول “شدت روشنایی” و شارنوری یا همان لومن مورد نیازخود ر ا محاسبه کنید. و بعد اقدام به خرید لامپ کنید.

معمولا برای هر متر مربع محل مسکونی به  ۱۰۰ تا۲۰۰ لومن نیاز است. این میزان معادل ۱۰ تا ۲۰ وات لامپ رشته ای – ۳ تا ۷ وات کم مصرف – ۱٫۵ تا ۳ وات ال ای دی می باشد.

در مورد یک منبع نور  میزان شار نوری یا همان لومن ثابت شده و مشخص می باشد. شدت روشنایی نور را با دستگاهی به نام لوکس متر در هر نقطه از مکان مورد نظر مشخص می کنند.

1 دیدگاه در “لومن نور چیست؟

  1. سردبیر - نودی گفت:

    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *