مقاله ها

مقایسه تکنولوژی های COB LED و SMD LED

تکنولوژی های COB LED و SMD LED

تکنولوژی های COB LED و SMD LED در مقالات قبلی به طور کامل معرفی شد؛ این مقاله به مقایسه ای بین این دو تکنولوژی با یکدیگر می پردازد.تکنولوژی های COB LED و SMD LED از یک جهت شبیه هم هستند چرا که درست مانند SMD LED، چیپ های COB LED نیز دیود های متعددی را بر روی چیپ مشابه دارند. با این حال، این تنها موردی است که این دو تکنولوژی در آن با یکدیگر شباهت دارند. در واقع، غیر از این مورد هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند.

مقایسه تکنولوژی های COB LED و SMD LED

بر روی هر چیپ COB LED، دیود های متعددی وجود دارند که معمولا ۹ تا یا بیشتر هستند. تفاوت بزرگ دیگر بین تکنولوژی های COB LED و SMD LED این است که در SMD LED برای هر دیود موجود بر روی چیپ نیاز به یک مدار مستقل وجود دارد، اما دستگاه های COB LED برای کل چیپ بدون در نظر گرفتن تعداد دیودها، تنها ۱ مدار نیاز دارند. COB LED همچنین در مقایسه با سایر فن آوری LED مانند DIP و SMD LED به بهبود ضریب لومن در هر وات منجر می گردد.

متاسفانه، طراحی تک مداره چیپ های COB حاکی از این واقعیت است که کانال های متعددی به منظور تنظیم میزان نور خروجی برای ایجاد جلوه های تغییر رنگ ضروری می باشد. این بدان معنی است که تکنولوژی COB، در حالی که در مصارف و کاربردهای تک رنگه بسیار قدرتمند و کارآمد ظاهر می شود، ولی نمی تواند برای ایجاد تغییر رنگ لامپ و یا چراغ مورد استفاده قرار گیرد.

چیپ های COB LED بسته به مورد مصرف و نوع چیپ، نیاز به واتاژ و ولتاژ متفاوتی دارند و به همین ترتیب میزان لومن بسیار متفاوتی را نیز تولید خواهند کرد. با این حال، می توان گفت آن دسته از چیپ های COB LED که ضریب لومن به ازای هر وات در آنها بسیار زیاد است، به طور معمول حداقل ۸۰ لومن به ازای هر وات و حداکثر ۱۰۰ لومن به ازای هر وات روشنایی تولید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *