Silverlight | سیلورلایت

چگونه می توان شدت نور لامپ LED را کم و زیاد کرد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید بگویم که دو روش برای این منظور وجود دارد. که من روش اول و عمده ترین روش را توضیح می دهم.

روش اول که عمده ترین روش موجود می باشد. و معمولا در صنایع روشنایی و نورپردازی زیاد استفاده می شود، استفاده کردن از تکنیک PWM یا Pulse Width Modulation یا مدولاسیون پهنای پالس می باشد.

این روش به این صورت است که به جای این که ولتاژ محصولات ال ای دی کم شود، قطعات موجود در محصولات از اعمال پالس های متناوب و کنترل شده بهره می برند.

در واقع در این روش به جای این که در قطعات الکتورنیکی توان مطلوب اعمال شود، میزان مشخصی انرژی به قطعات تزریق می شود و مدتی قطعه را رها می کنند. دوباره انرژی تزریق می شود و خاموش می کنند. این پروسه باید به صورت مداوم تکرار شود.  هرچه فرکانس اعمال شده بالاتر باشد، نور خروجی دارای کیفیت بهتری می شود.

حالا شما در نظر بگیرید که یک لامپ ال ای دی ۱ وات پاور در اختیار داریم که به منور تامین کردن روشنایی بخشی از محیط باید از آن استفاده کنیم. می خواهیم به وسیله یک ولوم توان و در نتیحه نور خروجی آن را بین ۰ تا ۱ وات کنترل کنیم .

برای رسیدن به این هدف باید در مرحله اول لامپ LED را در شرایط Full Load  یا توان کامل بایاس کنیم.  می توانیم این کار را توسط مقاومت یا مدار محدود کننده جریان انجام دهیم .بعد از این مرحله به وسیله یک سوئیچ مناسب که می تواند یک ترانزیستور ماسفت Mosfet باشد،  ورودی توان آن منفی یا مثبت  کرده و آن را کنترل کنیم. حالا باید به وسیله یک مدار الکترونیکی یا یک میکرو کنترلر، پالس مطلوب را به آن اعمال کنیم.

شدت نور لامپ LED

با وجود این که این روش یکی از متداول ترین روش های موجود می باشد اما دارای معایبی نیز می باشد. یکی از معایب این روش این است که تجهیزا

مزیت های تغییر شدت نور لامپ LED

  • صرفه جویی در مصرف برق
  • طولانی شدن عمر مفید لامپ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه