مقاله ها

رشد گیاهان با چراغ led

چراغ LED رشد گیاهان
4.5/5 - (2 امتیاز)

رشد گیاهان با چراغ led : اگر از چراغ LED رشد گیاهان استفاده می کنید و مدتی است متوجه شدید که عملکرد رشد گیاهان کمتر از حد متوسط ​​است، ممکن است رنگ چراغ هایی که استفاده کرده اید مناسب نباشد.

چراغ ها با رنگ های مختلف اثرات متفاوتی روی رشد گیاهان دارند. با توجه به این که شما تلاش خود را می کنید و چراغ LED رشد گیاهان هم فعالیت خود را انجام می دهد اما باید بدانید که برای رشد بهتر و رسیدن به نتیجه مطلوب نیاز به یک رنگ خاص از LED دارید.

طول موج نور مناسب برای رشد گیاه

طول موج نور با اهمیت بسیار زیادی برای رشد و توسعه گیاهان می‌باشد. گیاهان به نور به منظور انجام فرآیند فتوسنتز و تولید انرژی نیاز دارند. طول موج‌های مختلف نور تأثیرات متفاوتی بر روی فعالیت‌های گیاهان دارند. به طور کلی، گیاهان برای رشد و توسعه نیاز به نور با طول موج‌های مختلف دارند.

لامپ‌های نور مصنوعی، به ویژه لامپ‌های LED که در تکنولوژی روز به کار می‌روند، می‌توانند نور با امواج مختلف را تولید کنند. برای رشد گیاهان، طول موج‌های مهم شامل محدوده 380 تا 840 نانومتر می‌شود. این بازه شامل نور قرمز، آبی، فرابنفش، و مادون قرمز می‌شود.

در مرحله گلدهی، گیاهان به نور قرمز با طول موج بین 600 تا 700 نانومتر نیاز دارند. این نور توسط کلروفیل گیاه جذب شده و در فرآیند تشکیل گل و میوه مؤثر است. از سوی دیگر، در مرحله رشد ساقه و برگ، نور آبی با طول موج بین 400 تا 500 نانومتر مؤثر است و در فعالیت‌های سبزینه سازی گیاهان دخالت دارد.

در کل، اطمینان از ارائه نور مناسب با ترکیب مناسب امواج، گیاهان را در هر مرحله از رشد و توسعه بهترین حالت را فراهم می‌کند.

LED های مناسب برای رشد گیاه‌

نورپردازی گیاهان با استفاده از LED ها به عنوان یکی از مهمترین عوامل در تسریع رشد و بهبود کیفیت گیاهان مورد توجه قرار گرفته است. گیاهان برای انجام فعالیت‌های فتوسنتزی و دیگر فرآیندهای زیستی به نور مناسب نیاز دارند و LED ها به عنوان یک منبع نوری کم مصرف و قابل تنظیم، جایگزین مناسبی برای رشد گیاهان فراهم کرده‌اند.

یکی از روش‌های متداول برای نورپردازی گیاهان با LED استفاده از پروژکتورهای LED می‌باشد. این پروژکتورها برای گیاهانی که نیاز به لوکس نوری بالا دارند و حداقل یک متر طول دارند، به عنوان یک راه حل مؤثر مطرح می‌شوند. با قرار دادن پروژکتورهای LED در مکان‌های مناسب، می‌توان نیاز نوری گیاهان را به خوبی تأمین کرد.

استفاده از وال واشرها نیز یکی دیگر از راهکارهای نورپردازی برای گلخانه‌ها و محیط‌هایی است که گیاهان به صورت طبقاتی کاشته شده‌اند. این وسیله با ایجاد نور یکنواخت و توزیع آن بهتر در محیط، به رشد سالم گیاهان کمک می‌کند.

همچنین، استفاده از لامپ های سرپیچ دار با LED، برای نگهداری گیاهان در داخل خانه یا محیط‌های داخلی دیگر موثر است. این لامپ ها با سرپیچ‌های مخصوص به راحتی در خانه قابل استفاده هستند و با توجه به نیاز گیاه، می‌توانید نور مناسب را تأمین کرده و فاصله گیاه تا منبع نور را حدود 40 تا 60 سانتیمتر نگه داشت.

در نهایت، تنظیم نور LED برای گیاهان می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلف، به بهبود رشد و سلامت گیاهان کمک کند.

چراغ ال ای دی مخصوص رشد گیاه

نور آبی

چراغ ال ای دی مخصوص رشد گیاه : چراغ های آبی با دمای رنگ کلوین از ۵۰۰۰K تا ۶۵۰۰K یا طول موج در محدوده ۴۰۰-۵۰۰ نانومتر برای مرحله رویشی چرخه رشد و برای شروع رشد دانه در داخل خانه مناسب است. نور آبی با این محدوده طول موج مسئول رشد برگ و تحریک تولید رنگدانه های ثانویه در برگ است که می تواند رنگ و عطر گیاه را افزایش دهد. هنگام استفاده از چراغ های LED آبی، بسیار مراقب باشید. چرا که نور آبی بیش از حد می تواند رشد گونه های خاصی از گیاهان را از بین ببرد. این چراغ ها مخصوص کاهو و سایر محصولاتی هستند که در آن رشد کوتاه و متراکم مورد نظر است. نمودار زیر نتایج یک مطالعه انجام شده توسط دولت میشیگان را نشان می دهد تا اثرات ترکیبات مختلف نور را بر روی گیاه ویستا قرمز Salvia splendens نشان دهد.

LED رشد گیاه چیست ؟

ال ای دی به عنوان مخفف LIGHT EMITTED DIODE شناخته می‌شود و به معنای دیود ساطع کننده نور است. این دیودهای ساطع کننده نور جزء خانواده‌ی دیودها بوده و زیرگروهی از نیمه‌هادی‌ها هستند. اما ویژگی متمایز کننده‌ی LED در رشد گیاهان این است که با عبور جریان الکتریکی از آنها، انرژی به صورت نور از آنها منتشر می‌شود که کاملاً در طول موج اثرگذار بر فعالیت فتوسنتزی گیاهان است.

سال‌ها قبل، ذرات بسیار کوچکی با نام کوانتوم‌دات‌ها ساخته شدند. این کوانتوم‌دات‌ها کریستال‌هایی هستند که ابعادشان بسیار کوچک است، حتی تا چند نانومتر، و می‌توانند 100 تا 1000 الکترون را در خود جای دهند. این ذرات به راحتی انرژی را از خود منتشر می‌کنند و هر چه کوچکتر باشند، بیشتر تحریک می‌شوند. هر ذره در مجموعه‌ی ویژه بوئرز، بسیار کوچک است و تنها شامل 33 یا 34 جفت اتم است.

هنگامی که نور به این کوانتوم‌دات‌ها تابیده یا جریان الکتریکی به آنها وصل شود، آنها با تولید نور واکنش نشان می‌دهند و رنگ‌های متنوعی ایجاد می‌کنند که هر کدام می‌توانند اثر خاصی بر رشد گیاهان داشته باشند.

لامپ ال ای دی رشد گیاه می تواند روی گیاه اثر گذار باشد ؟

لامپ‌های ال ای دی رشد گیاه مجموعه‌ای از مزایا و فواید را برای صنعت کشاورزی به همراه دارند. این فواید شامل تولید بیشتر، شکوفایی زودتر گیاه، رشد سریع‌تر ریشه، کنترل بهتر بر رشد گیاه و استفاده اقتصادی از زمین کشاورزی می‌شوند. همچنین، این لامپ‌ها از نظر مصرف انرژی نیز بسیار مقرون به صرفه هستند.

لامپ ال ای دی رشد گیاه با مصرف انرژی کمتر، به ویژه در طول فصول زمستان و پاییز، به کشاورزان کمک می‌کند. یکی از کاربردهای اصلی این لامپ‌ها در تجهیز گلخانه است. برای انجام این کار، مقدار نور مورد نیاز هر گیاه با توجه به ویژگی‌های آن و شرایط محیط مورد مطالعه قرار گرفته و به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

این محاسبات شامل عواملی مانند روشنایی (سطح نور، طیف نور، یکنواختی مورد نیاز، مکان و زمان نور) و شرایطی که در آن این سطح روشنایی اثرگذار باشد، مانند شرایط جوی و غیره و میزان مصرف انرژی می‌شود. این محاسبات برای محصولات مختلف کشاورزی از جمله تولید سبزیجات، پرورش برگ و گیاهان جوان، گل‌های زینتی، رشد و نگهداری گیاهان انجام می‌شود.

پرتوهای نوری که توسط لامپ ال ای دی مخصوص رشد گیاه ساطع می‌شود، توسط گیاهان جذب می‌شود. هر چقدر این میزان دریافت نور کامل‌تر و تخصصی‌تر باشد، یک طیف تخصصی تولید می‌شود و تمام پرتوهای غیر ضروری برای رشد گیاه حذف می‌شود.

این کار باعث می‌شود تا نور ایجاد شده بالاترین راندمان را برای فرایند فوتوسنتز در گیاهان داشته باشد. به عبارت دیگر، اثر لامپ ال ای دی مخصوص رشد گیاهان، سه برابر نورهای دیگر و حتی نور خورشید می‌باشد.

رشد گیاهان با چراغ led نور سبز

چراغ های سبز به طور معمول در مکان های تاریک یا در شب ها استفاده می شود، زیرا این چراغ ها باعث ایجاد فتوسنتز یا تشکیل هورمون های فتوتریدی نمی شوند. این نور برای پرورش گیاهانی مفید است که به نور کم در روز با شبهای طولانی نیاز دارند.

رشد گیاهان با چراغ led نور قرمز

چراغ قرمز از ۲۰۰۰K تا ۳۰۰۰K و ۶۴۰-۶۸۰ نانومتر متغیر هستند که برای مرحله گلدهی گیاه مهم می باشند. این محدوده نور سبب رشد ساقه و ارتفاع کلی گیاه می شود زیرا نور قرمز باعث می شود تا گیاه بدون هیچ مانعی رشد کند. نور قرمز همچنین تولید میوه و کلروفیل را موجب می شود، بنابراین می توان آنها را برای گسترش چرخه نور گیاهان بلند مدت و برعکس برای گیاهان روز کوتاه استفاده کرد.

در نهایت نور مناسب برای ال ای دی رشد گیاه، ترکیبی از طول موج های مختلف مورد نیاز گیاه است که بتواند در روند فتوسنتز گیاهان اثر مطلوبی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چراغ رشد گیاه و قیمت و انواع آن میتوانید با ما در تماس باشید.

برای شناست انواع ال ای دی و برند های ال ای دی چراغ رشد گیاه میتوانید از مشاوره ی ما و یا از مطالب سایت استفاده کنید.

 

2 دیدگاه در “رشد گیاهان با چراغ led

 1. حمیدرضا گفت:

  با عرض سلام و ادب
  برای طراحی یک چرخه کامل به چه تعداد از لامپ های ال ای دی و با چه ترکیبی از آنها نیاز داریم؟؟زمان استفاده از آنها در طول شبانه روز چطوره؟؟
  با تشکر

  1. amir گفت:

   با سلام، این لامپ ها به طور کامل برای شما نور خورشید رو تداعی میکنن و استفاده از اونا بستگی به خواست شما از مقدار رشد گیاه داره
   پیشنهاد من استفاده از 30 وات برای هر متر مربع گیاه هست، ولی بازم بستگی به شما داره، انواع این چراغ ها، در مطالب توضیح داده شده است، و استفاده از نوع با کیفیت آن در هر شکل هندسی ای توصیه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *