مقاله ها

دمای رنگ یا Color Temperature چیست؟

دمای رنگ

دمای رنگ یا Color Temperature چیست؟

دمای رنگ با حروف CT نمایش داده می شود. این علامت مخفف عبارت Color Temperature می باشد. دمای رنگ در معماری، عکاسی و نقاشی کاربرد های زیادی دارد. واحد مشخص شده برای سنجش درجه حرارت رنگ، کلوین نام دارد و هر چقدر که کمتر باشد رنگ گرمتر می باشد.

دمای رنگ بر پایه درجه حرارتِ نور تابیده شده از جسمی سیاه رنگ است. که در دمای معین قرار گرفته باشد. هر چقدر این عدد رنج بالاتری داشته باشد، دمای نور ساطع شده از رنگ به دمای نور ساطع شده از رنگ های خنک (Cool Color) نزدیکتر می شود. و هر چقدر این عدد رنج کمتری داشته باشد، به دمای نور ساطع شده از رنگ های گرم (Warm Color) نزدیکتر می شود. به عبارت دیگر، هر قدر که ‏درجه کلوین عدد بالاتری را نشان دهد، نور ساطع شده، خنک تر و روشن تر است و برعکس هر قدر درجه کلوین پایین تر باشد، نور تولید شده، گرمتر و تیره تر است.

دمای رنگ در چراغ ها و پنل های LED

این شاخص برای دیزاین منزل بسیار مورد توجه معماران قرار می گیرد چرا که با توجه به درجه حرارت رنگ، می توان رنگ مناسب برای افرادی که طبیعت گرم یا سرد دارند، را مشخص نمود و به وسیله آن برای دیوارها و وسایل منزل مناسب ترین رنگ را با توجه به روحیه و سلیقه افراد انتخاب کرد.

تصویر ذیل هم دمای رنگ نور خورشید را در وضعیت های آب و هوایی مختلفی نمایش می دهد.

 

در صورتی که جسمی سیاه رنگ را گرم کنیم، نور تولید می شود. این نور در دماهای مختلف متفاوت است و رنگ های مختلفی تولید می شود. به عنوان نمونه یک فلز را مانند آهن در نظر بگیرید. زماننی که این فلز آهن در مجاورت گرما قرار می گیرد و به درجه گداختن می رسد، تولید رنگ قرمز می کند، زمانی که این حرارت بیشتر شود، رنگ سفید تولید می شود و باز هم با بالارفتن دما رنگ ایجاد شده تغییر می کند و به آبی متمایل می شود. در پایان هم با بالا بردن دما، اشعه ماورای بنفش نامرئی تولید و ساطع می شود. این مثال به خوبی رابطه موجود بین دما و رنگ را نشان می دهد.

محصولات روشنایی و پنل های LED نیز برای تامین نور با دمای رنگ مورد نیاز کاربران، در انواع دمای رنگ عرضه می شوند. و محصولات سیلورلایت نیز برای جلب رضایت شما، این تنوع را در محصولات خود رعایت کرده است.

در این بین پنل های ۶۰ در ۶۰ سیلورلایت در سه دمای رنگ ۳۵۰۰ ، ۶۰۰۰ و ۴۵۰۰ کلوین عرضه می شود ، برای دیدن جزئیات بیشتر و تهیه ی این محصول میتوانید به صفحه ی پنل سقفی ۶۰ در ۶۰ سیلورلایت مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *